من را به جهنم ببر، اما نه به هر قیمتی!ا

مرا به جهنم بکش (Drag Me To Hell)

کارگردان : سام ریمی
نویسنده : سام ریمی ، ایوان ریمی
بازیگران : الیسون لومن ، جاستین لانگ ، لورنا ریور

ژانر : ترسناک ، تریلر
محصول سال : ٢٠٠٩

تگ لاین : کریستین براون شغلی خوب ، دوست پسری عالی و آینده ای درخشان دارد . اما در عرض سه روز ، به جهنم خواهد رفت .

اولین انتظاری که از یک فیلم ترسناک در بیننده ایجاد می شود "ترس" است !! ، منتها نه به هر قیمتی !! . مهمترین نکته ای که یک فیلم ترسناک را متمایز می کند مبنا و اساس ایجاد وحشت در بیننده هست . جنگیر (The Exorcist) را به یاد بیاورید . اساس آن بر مبنای حلول روح پلیدی در کالبد یک دختر بیگناه و جوان بود که جریانات فیلم را رقم می زد . یا همین اواخر ، آینه ها (Mirrors) که به واقعه ای در هتلی بر میگشت که شخصیت های یک زن با بیماری اسکیزوفرنی طی یک آزمایش در آینه ها اسیر شده و باعث وحشت تماشاچی می شدند . در هر حال ، هر فیلم ترسناکی پایه و اساسی دارد که بر مبنای آن زمینه های ترس برای بیننده فراهم می شود .

به گفته خیلیها مرا به جهنم بکش (Drag me to Hell) ترسناکترین فیلم سال 2009 لقب گرفته است . فیلمی که با تکیه بر صحنه های چندش آور شما را می ترساند ! . بیایید اساس این فیلم را با هم مرور کنیم : گناهکار توسط شیاطینی که برخواسته از طلسمی قدیمی هستند ، طی مراحلی که در سه روز اتفاق میوفتد ، به جهنم برده می شوند . این موضوع به خودی خود ترسناک و وحشت آور است . اولین انتظاری که در من بیننده ایجاد شد این بود که قهرمان داستان باید مرتکب خطایی غیر قابل بخشش در حق فرد مظلوم و بی دفاعی شده باشد تا مستحق چنین سرنوشت شومی شود . کریستین براون (با بازی الیسون لومن) دختری ساده ، مهربان و تا حدودی دوست داشتنی است که در بانک مسئول امور وام و صد البته جویای ترقی می باشد . عجوزه ای چندش آور و مشمئز کننده به نام خانم گانوش (با بازی لورنا ریور) برای آنکه بتواند خانه اش را که بدلیل تاخیر در پرداخت بدهی قرار است توسط بانک مصادره شود به کریستین مراجعه می کند . اون قبلا دو بار از بانک مهلت گرفته است و این بار کریستین بر اساس اختیاراتی که مدیر بانک به وی می دهد ، برای رسیدن به ترقی در کار خود ، قاطعانه با تمدید مجدد مهلت مخالفت می کند و پیرزن را به شدت می رنجاند. کریستین از نظر مدیر عمل درستی را انجام می دهد. از نظر من هم همینطور ! چون اولا انجام وظیفه چیزی است برای دفعه سوم استثنا نمی پذیرد ، و از آن مهمتر خانم گانوش به قدری مضحک ،‌ کثیف و رذل نمایش داده می شود که شما ابدا نمی توانید از تصمیم کریستین دلگیر شوید ! . طی عملیات عجیب و غریب و بی اساسی که در پارکینگ بانک بر اثر حملهء محیر العقول خانم گانوش به کریستین رخ می دهد (که بیشتر بجای ترسناک بودن خنده دار و مشمئز کننده هست) دختر جوان توسط عفریتهء داستان طلسم می شود . همین !! . شما بر همین مبنای مسخره و بی دلیل باید شاهد زجر کشیدن دختر جوان در طول فیلم بوسیلهء شیاطینی باشید که منتظر هستند اون را در روز سوم به جهنم ببرند ! . به تمام اینها اضافه کنید تحقیر و توهین مادر کلی دالتون ، دوست پسر کریستین (با بازی جاستین لانگ) و دشمنیها و دسیسه های استو رابین ، همکار و رغیب کریستین (با بازی رگی لی) !!! . واقعا که کریستین جوان مستحق نگارش چنین فیلنامهء بی اساسی نیست ! .

من را به جهنم بکش تنها با تکیه بر ضرباهنگ سریع (آن هم نه در همهء فیلم!) و استفاده از اصل غافلگیری شما را می ترساند . نه کارگردانی شما را راضی می کند و نه بازیگران آن . شاید این فیلم مناسب یک محفل دوستانه باشد که عادت دارند در حین تماشای فیلمهای ترسناک ، کمی هم دسته جمعی بخندند !! .

بد نیست بدانید که :

١ - سام ریمی همان کارگردان سه گانهء معروف مرد عنکبوتی (Spider-Man) است .

2 - در ابتدا قرار بود نقش کریستین توسط الن پیج (بازیگر نقش جونو در فیلم Juno) بازی شود که به دلیل تداخل با برنامه هایش مقدور نشد .

3 - جاستین لانگ را در طول فیلم مشغول استفاده از محصولات گوناگون اپل (Apple) می بینیم . در حقیقت جاستین لانگ سخنگوی محصولات کامپیوتری اپل می باشد .

4 - در تعدادی از صحنه ها که ماشین خانم گانوش دیده می شود شماره پلاک آن 99951 مشخص است . در صحنه ای که پلاک برعکس نمایش داده می شود شما پلاک را IS666 می خوانید .

/ 5 نظر / 496 بازدید
شهاب

یه دغدغه هست و اون اینه که ما معمولا حتی اگه اهل فیلم خوب هم باشیم بیشتر فیلم هایی که به دستمون می رسه و یا اسمشو می شنویم و کنجکاو می شیم که ببینیمش فیلم های -حالا نمی گم صرفا هالیوودی- ولی به هر حال آمریکایی است فیلم هایی که به دلیل قدرت تبلیغات بیشتر مشهور می شن و طبعا بیشتر هم دیده می شن همیشه برام جذاب بوده راهی پیدا کنم که فیلم های بیشتری از سینمای غیر آمریکایی مثل سینمای اروپا ببینم امیدوارم وبلاگ تو یه همچین راهی باز کنه

Mahyar

من فقط از صحنه ي اولش خوشم مياد كه پيره زنه دندون مصنوعيش ميفته بعد چونه ي دختر رو گاز ميگيره....ميگن ترسناك ترين فيلمي هست كه تا حالا ساخته شده ولي ديگران به نظر من ترسناك تر بود

س.ح

سلام آقای مدیر دیدم اومدی این جا اومدم ببینم چه کار کردی دیدم خبری نیست ولی هنوزم تو فاز خارجی هالیوودی هستی جناب مدیر تو اون وبت گفتم خوبه تک بودی نیستی اما این جا می گم اره هستی سینما یعنی همه

س.ح

خبری که نباید باشه منظورم این نبود منظورم این بود که ببینم ژیشرفتی داشتی یا نه تو فیلم هارو زبان اصلی نگاه می کنی یا دوبله آخه با دوبله تاثیر کلام بیشتر و فیلم ها رو بهتر درک می کنی قبول داری؟

سمیعی

سلام وبلاگ زیبایی دارید .موفق باشید. به وبم یه سری بزن خوشحال میشم.