ماشین علیه ماشین

نه ( 9 )

کارگردان : شین اکر
نویسنده : پاملا پتلر ، بر اساس داستانی از شین اکر
صداپیشگان : الیجا وود ، جنیفر کانلی ، کریستوفر پلامر ، مارتین لانداو ، جان سی ریلی ، کریسپین گلاور

ژانر : انیمیشین ، فانتزی ، علمی - تخیلی ، ماجرایی
محصول سال : 2009

تگ لاین : زمانیکه دنیای ما پایان یابد ، ماموریت آنها شروع می شود .

موضوع نبرد انسان و تکنولوژی مدتهای زیادی ست که سوژهء بسیاری از فیلمهای سینمایی بوده . از معروفترین آنها شاید بتوان به 4 فیلم ترمیناتور ، و به نوعی به سه گانهء متریکس اشاره نمود . همیشه انسان تا انتهای خلاقیت خود را بکار میبرد تا زندگی کردن را آسوده کند ، و این تا جایی پیش می رود که همین تکنولوژی ساخته دست بشر مانع از زندگی می شود . اما در 9 دیگر انسانی روی زمین باقی نمانده است . بلکه ما شاهد مبارزه ماشین با ماشین هستیم .

9 ، داستان 9 عروسک (ربات ، ماشین ، یا هر چیز دیگری) است که می خواهند با یک ابرماشین مبارزه کنند . داستان فیلم با وجود آنکه بسیار تلاش می کند پیچیده باشد ، بسیار ساده است . حتی شخصیت پردازیها هم چندان چنگی به دل نمی زند . حال و هوا و فضای فیلم هم اگه قبل از Wall - E ساخته می شد ، شاید می توانست تاثیر گذار باشد . شین اکر ، کارگردان و داستان سرای فیلم ، در سال 2005 فیلم کوتاه 11 دقیقه ای با همین اسم 9 ، با کم و بیش همین داستان ، ساخته که موفق به دریافت جایزهء جوری (Jury Prize) از جشنوارهء بندفیلم (BendFilm Festival) برای بهترین فیلم کوتاه و مدال طلای Student Academy Awards شده است . در سابقهء او تنها به دو انیمیشین کوتاه دیگر بر میخوریم : ریشهء ناخن (The Hangnail) محصول سال 1999 با مدت زمان 2 دقیقه ، و استعدادهای شگفت انگیز آقای گرند (The Astounding Talents of Mr. Grenade) محصول سال 2003 با مدت زمان 1 دقیقه . پس ما شاید اولین فیلم بلند شین اکر بر اساس داستان کوتاه ساخته شده توسط وی هستیم .

داستان فیلم من را ارضا نکرد!. حتی نام تیم برتون بعنوان تهیه کننده هم نتوانست جذابیت لازم را ایجاد کند. جنیفر کانلی هم بعنوان اولین تجربهء صداپیشگی در کنار الیجا وود که شاخص ترین کارش بازی در فیلم ارباب حلقه ها است نیز کمک چندانی به بهتر شدن فیلم نمی کند. ایدهء بکار بردن اعداد 1 تا 9 بعنوان کاراکترهای فیلم در نوع خود قابل توجه و جالب است. 1 بعنوان اولین عدد و رهبر گروه پیرمردی است که فقط بدنبال ثبات می گردد، نه علاقه ای به ریسک دارد و نه دلش می خواهد از لاک امن خود خارج شود و مسئولیتش مراقبت از دیگران است . در مقابل آن 9 آخرین ساختهء دانشمند قبل از مرگ است که همه چیز را تجربه می کند و به هر سوراخی سرک می کشد و مسئولیتش نجات دیگران است. عدد مقدس 7 قهرمان آنهاست و وظیفه اش حمایت و دفاع از دیگران است ، 3 و 4 دوقلو و بی کلام هستند که وظیفه آموزش و مشخص کردن مسائل به عهده آنهاست، 8 دارای هیکل گنده و عقلی ناقص است که مسئولیتش نگهبانی از دیگران است، 6 با اینکه هیچ نقش درستی در پیشبرد داستان ندارد مسئولیت هدایت دیگران را عهده دار است، 2 و 5 هم به ترتیب وظیفهء الهام دهی و راهنمایی دیگران را بعهده دارند و به خاطر سادگی و خوب بودنشان به سرعت فدا می شوند. جالب اینجاست که در این انیمیشن به راحتی و دور از انتظار شخصیتها می میرند و دیگر زنده نمی شوند!!. اینکه چگونه 7 بر خلاف هشت عروسک دیگر شخصیت مونث و ماجراجو پیدا کرده است، مشخص نیست. اینکه روح دانشمند که بین 9 عروسک تقسیم شده سرانجامش چه می شود نیز مشخص نیست. اینکه وظایفی که در پوسترهای فیلم برای 9 کاراکتر معین شده چرا در فیلم مشهود نیست هم نامشخص است ! . تنها چیزی که مشخص است این است که این فیلم کمتر از انتظار من بود !.

بد نیست بدانید که :

1 - کریستوفر پلامر که در نقش 1 صحبت می کند ، همان گوینده ای است که در انیمیشن UP بجای شخصیت مانتز سخن می گوید .

2 - این فیلم چهارمین انیمیشن کامپیوتری است که درجه نمایش PG-13 دریافت می کند (یعنی لزوم نظارت شدید والدین بدلیل داشتن صحنه هایی که برای کودکان زیر 13 سال نامناسب می باشد) . سه فیلم قبلی عبارتند از : Final Fantasy: The Spirits Within ، Beowulf و Kaena: The Prophecy .

3 - طراحی 3 و 4 بر اساس دستکشهای باغبانی صورت گرفته است . اگر دقت کنید جای شست را در پشت و قسمت مچ را می بینید .

/ 1 نظر / 53 بازدید
سعید

سلام دوست عزیز مطالب خوب اون وبلاگت منو کشوند اینجا خوب موسیقی گوش میدی بهت تبریک میگم. در مورد کارتون نه صحبت کردی و چرا اینکه شماره هفت دختره من اون کارتون رو دیدم و البته انتظار داشتم که شماره هفت طبق نوعی از به کارگیری اعداد دختر باشه که بود چون این بر میگرده به بار اروتیک عدد هفت که همیشه بین هنرمندا به خصوص شاعرا وجود داشته. در مورد باقی اعداد هم صحبت کردی که خوب و دقیق بود. امیدوارم موفق باشی