بعضی در ها هیچ وقت نباید باز شوند!!

کورلاین (Coraline)

کارگردان: هنری سلیک
نویسنده:
نمایشنامه از هنری سلیک بر اساس کتابی از نیل گایمن
گویندگان: داکوتا فنینگ، تری هچر، جنیفر ساندرز

ژانر: انیمیشن، حادثه ای، خانوادگی، فانتزی
محصول سال: 2009

تگ لاین: مواظب باش که چه آرزویی می کنی!

کیه که بتونه در برابر وسوسه گشتن و کشف کردن سوراخ سنبه های یه خونه 150 ساله قدیمی مقاومت کنه؟ مخصوصاً اگه یه دختربچه شجاع و کنجکاو باشه که پدر و مادرش وقت زیادی براش ندارند و برادر و خواهری هم نداره که از تنهایی درش بیارن و از هم بازی های سابقش هم دور شده و به جایی پا گذاشته که همیشه بارونیه و همه چیزش ملال آور و خسته کننده است. اینجاست که مجبوره هر جور شده یه راهی برای سرگرم کردن خودش پیدا کنه و خوب چه راهی بهتر از همسو کردن تخیلاتش با رمز و راز هایی که تو دل یک خونه قدیمی منتظر کشف شدن هستند.

در تاریخ سینما، سازندگان فیلم ها و انیمیشن های موفق، به درستی و زیرکی توانسته اند از تاثیری که در بر روی انسان دارد بهره مند شوند. همه دوست دارند بدانند که پشت هر دری چه چیزی مخفیه. گرچه در زندگی روزمره مخصوصا بعد از پشت سر گذاشتن دوران کودکی اون حس رازگونه خودش رو از دست داده ولی خدا رو شکر دنیای سینما هنوز هم  با سخاوت تمام درهایی که در ورای آن ها دنیاهای عجیب و جدید و مرموز انتظارمان را می کشند را به ما هدیه می دهد.

در انیمیشن کورلاین هم دری وجود دارد که اگر دخترک بازیگوش و دوست داشتنی ما جسارت گشودن و گذشتن از آن را به خود راه دهد، با سیلی از حوادث جذاب و باورنکردنی روبرو خواهیم شد.

در آخر باید گفت از آنجا که از شگرد های فیلم هایی از این دست، استفاده از موارد تاثیر گذار بر ضمیر ناخودآگاه بیینده است؛ وجود یک گربه سیاه، یک عروسک دست ساز خبرچین، دو پیرزن فالگیر و آب و هوایی سرد و مه گرفته و خاکستری ضروری به نظر می رسد که خوشبختانه این موارد هم در فیلم رعایت شده و دیگر بهانه ای برای ندیدن این انیمیشن زیبا و خلاقانه باقی نمی ماند.

بد نیست بدانید که:

1. این انیمیشن 100 دقیقه ای بلندترین انیمیشن  ساخته شده با تکنیک فریم به فریم (stop-motion) است.

2. هنری سلیک همچنین انیمیشن کابوس قبل از کریسمس (The Nightmare Before Christmas ) را نیز در سال 1993 کارگردانی کرده است.

/ 5 نظر / 39 بازدید
بردیا برجسته نژاد

توی این کارتون به شکل زیبایی خانواده’ امروزی توصیف شده . پدر و مادری که به قدری درگیر مسائل و مشکلات زندگی هستن ، چندان نمیتونن برای فرزندشون وقت بذارن . اما این کارتون با ظرافت خاصی میفهمونه که اون چیزی که هست ، همونیه که باید باشه ! .

مجید

کورولاین رو دیدم خیلی لذت بردم ، با اینکه اینبار هنری سلیک به تنهایی کارگردانی کرده بود و دیگه تیم برتون همراهیش نمیکرد ولی کاملا همون فضای گوتیک برتون رو تداعی میکرد نکته مهم هم اینه که ما ممکنه فکر کنیم پدر و مادرمون دوستمون ندارن ولی هر پدر مادری فرزندانشون رو دوست دارن وی ممکنه نتونن این رو نشون بدن و قشنگترین نکته هم همین جمله دقت کن که چه چیزی رو آرزو میکنی هست

شهاب

از ابتدای آفرینش تا به حال انجام اعمال فطری مثل خوابیدن ، غذا خوردن و تولید مثل بدون فکر و سوال و یا تحلیلی صورت گرفته نمی دونم حالا این مثبت هست یا منفی که روز به روز تولید مثل بین افراد بیشتری با تامل بیشتری از یک کار صرفا فطری - کاری که باید بشه چون انجامش طبیعیه- به کاری فکر شده انجام میشه (یا البته انجام نمی شه) بعد از دیدن این فیلم من باز بیشتر به این نظر رسیدم که کسی که بچه دار میشه چون هر آدمی باید بشه ، بدون این که به اون فکر بکنه ، براش وقت بذاره و استطاعت تامین نیازهای اولیه اش مثل نیاز به تحصیل مناسب ، غذای سالم و کافی و اصولا بدون داشتن استطاعت فرهنگی مناسب برای تربیت انسانی که بودنش بیش از نبودنش بیارزه و از زندگی و مبارزات و عشق هاش لذت ببره ، چه کار وحشتناکی داره انجام می ده !

Amiro

بردیا:و به نظر من مهم دادن فرصتی برای تجربه زندگی به یک انسانه. کاری که والدین بی هیچ چشمداشتی برای فرزندانشون انجام میدن. مهم کسب همون تجربه هست. پیشنهاد میکنم فریاد مورچگانو ببینین,اگه تا حالا ندیدین. اون قسمتیش که مرده در مورد به دنیا آوردن بچه صحبت میکنه. (فریاد مورچگان فیلمی از محسن مخملباف با بازی لونا شاد)

نقش عشق

حاجیا پس چی شدین؟ ما منتظر فیلم جدیدیما