آنجا که جثه بی اهمیت می شود


استن گنده (Big Stan)

کارگردان : راب اشنایدر
نویسنده : جاش لایب
بازیگران : راب اشنایدر ، دیوید کارادین ، جنیفر موریسون

ژانر : کمدی
محصول سال : 2007

تگ لاین : زندان گردن کلفت جدیدی دارد ... یک گردن کلفت کوچک !

استن گنده (Big Stan) تمامی پارامترهای یک کمدی متوسط را داراست : یک کمدین سوپراستار ، یک زن زیبا و به ظاهر خنگ ، چند شوخی اروتیک همراه با نمونه های چندش آور آن ، چند فحش و دشنام ابتکاری ، یک داستان خطی و ساده ، و در انتها یک دوراهی برای قهرمان داستان که با انتخاب راه احساسی ، به نتیجهء خوب هر دو راه دست می یابد ! .

راب اشنایدر هنرمند توانایی ست ، یکی از بهترین کمدین هایی که سراغ دارم . آن قد کوتاه و موهای فرفری و لهجه های عجیب و غریب و زرنگیهای مضحکش بسیار راحت تر از آدام سندلر و و بن استیلر من را می خنداند !! . حالا برای اولین بار در این فیلم او را در مقام یک کارگردان می بینیم . کارگردانی یک فیلم سادهء کمدی کار چندان سختی نیست ! . تنها با اتکا به شوخی های تصویری و کلامی و قدرت بازیگران  و داستانی جذاب می توان یک اثر به نسبت قابل قبول را ارائه نمود . این همان چیزی است که راب اشنایدر به خوبی از پس آن بر آمده است . استن (با بازی راب اشنایدر) یک کلاهبردار ثروتمند است که با حکم دادگاه به 3 سال حبس محکوم می شود . این حکم قرار است از 6 ماه دیگر اجرا شود و استن فقط 6 ماه فرصت دارد تا خود را برای مقابله با خطرات درون زندان (که مهمترین آن تجاوز است !!) آماده کند . او با کمک پیرمردی که قهرمان هنرهای رزمی است و خود را استاد (مستر) خطاب می کند (با بازی دیوید کارادین) بصورت فشرده تبدیل به قهرمانی شکست ناپذیر می شود . استن در زندان با زهره چشم گرفتن از قلدرهای آنها تبدیل به رهبر زندانیان می شود و سعی می کند با خشونت و از همه مهمتر تجاوز در آنجا مقابله کند . در همین بین هم او درگیر مجادله های گوناگونی با همسر زیبایش ، میندی (با بازی جنیفر موریسون) ، است که چند موضوع فرعی را در فیلم رقم می زند . رئیس زندان آدم سودجویی است که می خواهد با ترویج خشونت باعث تعطیل شدن زندان و واگذرای زمین آن برای احداث یک شهرک ویلایی به یک گنگستر شود . استن بر سر دوراهی کمک به زندانیان و تحمل 3 سال حبس ، و کمک به رئیس و آزادی قرار می گیرد و آنطور که مسلم است راه اول را انتخاب می کند . داستان فیلم به همین سادگی ست و به همین سادگی هم به تصویر کشیده شده است .

بزرگترین نقطهء قوت فیلم انتخاب بسیار بجا و مناسب بازیگران آن است . از راب اشنایدر که بگذریم ، دیوید کارادین بهترین انتخاب برای نقش استاد است . وی چهرهء شاخص و مشهوری برای علاقه مندان فیلمهای رزمی ست . شاید در این اواخر او را با بازی در نقش بیل در فیلم بیل را بکش (Kill Bill) به یاد بیاوریم . چهرهء تکیده و شکستهء او و نوع زندگی و رفتارش این حس را در شما ایجاد می کند که کاردین حال در پیری از مبارزه های عجیب و غریب خود خسته شده و تنها آمده است تا شاگردی به نام استن را به قدرت برساند ! . تا دلتان بخواهد در این فیلم از حضور قهرمانان هنرهای رزمی و نظامی بعنوان هنرپیشگان فرعی محبوس در زندان استفاده شده است . اینجاست که شما با وجود سطحی بودن مبارزات رزمی (که البته برای یک فیلم کمدی آن هم برای جثهء کوچک راب اشنایدر بسیار هم قابل قبول است) استن را بعنوان یک قهرمان باور می کنید . در کنار تمام این مسائل فیلم مملو از پیامهای آموزنده است . جلوگیری از خشونت ، تقبیح کودک آزاری و تجاوز ، عشق پاک و بی واسطه ، نمایش مضرات سیگار و ... . بنظر می رسد که اشنایدر در اولین فیلمش توانسته در حد کفایت مخاطبین را جذب کند . برای یک بازیگر موفق در جایگاه یک کارگردان این می تواند سکوی پرتاب قدرتمندی باشد .

بد نیست بدانید که :

1 - احتمالا به زودی دومین فیلم راب اشنایدر تحت عنوان برگزیده (The Chosen One) اکران خواهد شد . در این فیلم اشنایدر علاوه بر کارگردانی و بازیگری در سمت نویسنده و تهیه کننده نیز حضور دارد .

2 - در این فیلم شاهد آخرین بازی هنری گیبسون (در نقش شورت) هستیم . وی در سن 73 سالگی در گذشت .

3 - شما در این فیلم رندی کوچر ، دان فرای ، باب سپ (قهرمانان مبارزهء نظامی) ، برندن مولال (بازیکن حمله سابق تیم فرسنو بولداگز) و دیاگو کورالس (قهرمان بوکس جهان) را می بینید .

4 - راب اشنایدر سر صحنه فیلم به دلیل گرما زدگی و مسمویت غذایی غش کرد !!!! .

 

/ 2 نظر / 44 بازدید
محسن

آخه اینا چیــــــــــــــــــــــــــــــــــه می بینی؟! درسته که اون بالا نوشتی "ازنگاه یک بیننده عام" و درسته که کسی رو مجبور نکردی وبلاگتو دنبال کنه اما واسه خودت میگم! حیف وقت نیست که روی همچین فیلمی بزاری؟ فیلم عامه پسند هم خوب و بد داره آخه! فیلمای به اصطلاح کمدی با بازی جواد رضویان یا اون مردک پورمخبر هم فیلم عامه پسند هستن اما اگه کسی این ظلمو به خودش کرد که فیلماشونو ببینه دیگه نقد نوشتن و احتمالاَ ترغیب بقیه به دیدن همچین فیلمایی جسارتاَ ترویج بد سلیقگیه

محسن

آها! شما ظاهراَ چشم بصیرت هم دارید که حکم عدم صلاحیت اظهارنظر (یا به قول شما نصیحت) من رو صادر فرمودید.بسیار خوب! من فید این وبلاگو از گودرم حذف می کنم شما هم به دیدن و نقد B Movie ها و C Movie هات ادامه بده.موفق باشی