ف ی ل م

از نگاه یک بینندهء عام

اشتباهی که هرگز فراموش نمی شود

ریچل ازدواج می کند (Rachel Getting Married)

کارگردان : جاناتان دمی
نویسنده : جنی لومت
بازیگران : ان هاداوی ، روزماری دویت ، بیل ایروین ، متر زیکل

ژانر : دراما ، رومنس
محصول سال : 2008

تگ لاین : ...

جاناتان دمی از آن دست کارگردانهای عجیبی است که تقریبا در هر ژانری از خود ردی باقی گذاشته . همه ما او را با شاهکارش ، سکوت بره ها (Silence of the Lambs) محصول سال 1991 می شناسیم . اگر کمی موسیقی دوست داشته باشید احتمال دارد فیلمهای مستندش در رابطه گروه New Order یا هنرمندانی مثل Bruce Springsteen و Neil Young را نیز دیده باشید . اینبار دمی با یک اثر دراما / خانوادگی مهمان شماست ! . نه !!! . اینبار شما مهمان او هستید ! . ریچل ازدواج می کند ! . این عنوان فیلم و البته خلاصهء فیلم است . به همین سادگی !! . قهرمان داستان ما ، کیم (با بازی ان هاداوی) از مرکز ترک اعتیاد می آید تا در جشن عروسی خواهرش ، ریچل (با بازی روزماری دویت) شرکت کند . او که بر اثر یک اشتباه که بدلیل از خود بیخودی اعتیادش بود باعث مرگ برادرش شده است ، همیشه سایهء سردی و عدم اطمینان اطرافیان را بر خود حس می کند . و شاید این فاجعه را هرگز هیچکدامشان فراموش نکنند .

فیلم بسیار ساده است . منظورم از بسیار ساده ، کاملا بسیار ساده است !!! . شما قطعه ای از زندگی را می بینید . بازیگر ها بازی نمیکنند ، زندگی می کنند ! . دوربین تصاویر را ضبط نمیکند ، بلکه زندگی را نمایش می دهد ! . کارگردان تمام تلاش خود را برای هرچه طبیعی تر شدن فیلم بکار برده است . شما کاملا حس می کنید که بازیگران فکر می کنند و حرف میزنند (نه اینکه دیالوگهای حفظ شده را به شما تحویل دهند !!) ، تپق می زنند ، می خندند ، گریه می کنند و آنقدر طبیعی هستند که شما بنظر می آید مشغول دیدن فیلم تدارکات عروسی یکی از اقوامتان هستید که به دلیل گرفتار موفق به شرکت در آن نشده اید !!!! .

فیلم فاقد داستان است ! . منظورم از "فاقد داستان" این هست که شما شاهد واقعه یا رویداد یا حادثه ای نیستید . تنها حادثه ازدواج ریچل است ! . شما شاهد یک زندگی هستید ، یک خانواده با تمام زیباییها و زشتیهایش . شاهد پدری نگران ، مادری بی خیال ، عروسی حساس و خواهری مسئله ساز هستید ! . اتفاقا شاید تنها شخصیتی از فیلم که باور رفتارش به دلنشینی بقیه نباشد و شما احساس کنید که تنها اوست که دارد "بازی" می کند ، همین کیم ، قهرمان داستان باشد ! . پس : اگر خواستار دیدن یک فیلم فاقد داستان ، با اوج هنر کارگردانی هستید ، ریچل ازدواج می کند را از دست ندهید.

بد نیست بدانید که :

1 - جاناتان دمی در حال حاضر مشغول ساخت آخرین اثر خود ، که مستندی تحت عنوان مارلی (Marley) است ، می باشد . این اثر در رابطه با زندگی و آثار باب مارلی ، موسیقیدان برجسته جامائیکایی ست .

2 - این اولین نوشته از جنی لومت است که بصورت فیلم در آمده . فیلم جدیدش مرا به خاطر بسپار (Remember Me) به کارگردانی الن کورتر در سال 2010 اکران خواهد شد . او دختر سیدنی لومت کارگردان شهیر آمریکایی ست .

3 - صحنه رقابت ماشین ظرفشویی که بین پدر و داماد خانواده هست برگرفته از یک خاطره واقعی جنی لومت است که خیلی سال پیش بین پدرش (سیدنی لومت) و باب فاس (کارگردان و بازیگر فقید آمریکایی که در سال 1987 از دنیا رفت) اتفاق افتاده .

پ.ن : سایت خبری صنعت سینما (IRASUN) نقد خوبی رو برای این فیلم نوشته . خواندش خالی از لطف نیست .

 

  
نویسنده : بردیا.ب ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۳